Mule z celého sveta
Dnes vás pozveme na cestu okolo sveta. Moscow Mule je totiž drink, ktorý má takmer v každej krajine svoju lokálnu variáciu.
Za vznikom mnohých dobrých vecí stojí často len náhoda. Stála aj za vznikom jedného z najžiadanejších miešaných drinkov na svete, ktorý vyniká chuťou aj štýlovým spôsobom servírovania v rustikálnych medených pohárikoch. Drink s názvom Moscow Mule je veľmi sviežim nakopnutím v ponuke miešaných drinkov. Nájdete v ňom mix limetkovej šťavy, zázvorového piva a vodky (či iného druhu alkoholu podľa verzie, ktorú si vychutnávate).
Ako vznikol drink Moscow Mule
Príbeh vzniku tohto drinku siaha až do roku 1941, kedy istá Sophie Berzinski emigrovala z Ruska do Ameriky. Spolu s batožinou niesla aj 2000 pevných medených hrnčekov. Otec Sophie vlastnil a prevádzkoval továreň na výrobu medi v Rusku. Hrnčeky tam však nedokázali predať, a tak sa Sofie rozhodla vziať ich so sebou do krajiny príležitostí. Chodila od domu k domu, od baru k baru a snažila sa hrnčeky predať. Neúspešne. Až raz prišla do obľúbeného podniku slávnych, Cock 'n' Bull. Zoznámila sa tam s Jackom Morganom, ktorý vlastnil pivovar na zázvorové pivo a Johnom Martinom z liehovaru Smirnoff. Američania boli v pití alkoholu v tom čase pomerne konzervatívni a predať im čokoľvek iné, než Bourbon a tradičné pivo, bolo nemožné. A tak túto trojicu spojil spoločný problém. Ani jeden z nich nevedel, ako predať svoje produkty. Rozhodli sa spojiť hlavy dokopy a po dlhých hodinách hľadania toho správneho pomeru, sa zrodil legendárny drink Moscow Mule.
V 2007 vyšiel v The Wall Street Journal článok, v ktorom citujú slová muža menom Wes Price, hlavného barmana Cock 'n' Bull baru. Bol to vraj práve on, kto namiešal prvý Moscow Mule, a to pre Brodericka Crawforda. Jeho verzia vzniku drinku neznie až tak romanticky, no určite uveriteľnejšie. Jednoducho chcel len upratať suterén a zbaviť sa nepoužitého tovaru. O vzniku tohto drinku koluje ešte veľa rôznych verzií príbehu. Isté však je, že ide o nadčasový a chuťovo variabilný drink.
Medené hrnčeky na Moscow Mule dnes…
Štýlový medený pohár je rituálom a tradíciou servírovania. Má však aj praktický význam, pretože udržiava teplotu zázvorového piva, vďaka čomu je Mule vždy taký chladivo osviežujúci.
Drink, na ktorý nedá dopustiť slávna americká herečka a moderátorka Oprah Winfrey, má dnes svoju verziu azda v každej krajine sveta. Barmani po celom svete primiešavajú do drinku svoje tradičné lokálne suroviny a vytvárajú tak vlastné verzie Mulu.
Každá krajina má totiž niečo, čím sa vám dokonalo vryje do pamäte. Pripomenie vám ju vôňa čerstvých byliniek, chuť ovocia, pikantnosť chilli, sladkosť, decentnosť. A má aj ten svoj, pre seba typický alkohol. Za zrodením Moscow Mule bola práve vodka, typická jednoznačne pre Rusko. Stačí však jemne poobmeniť recept - napríklad vymeniť vodku za Bourbon a ste v Kentucky.
Vydajte sa s nami na pomyselnú cestu okolo sveta. Zaspomínajte si na krajiny, ktoré ste už navštívili a snívajte o tých, kam ešte len pôjdete s čerstvo namiešaným Mule drinkom v medenom hrnčeku. Na záver sme pre vás pripravili najobľúbenejšie recepty na jeho prípravu:
Ako namiešať Moscow Mule
- 40 ml vodky - sibírska Mamont vodka
- 20 ml limetkovej šťavy
- zázvorové pivo Thomas Henry Ginger Beer
- ľad a plátok uhorky na ozdobenie
Postup:
Hrnček naplníme ľadom, pridáme vodku, limetovú šťavu, dolejeme zázvorovým pivom. Jemne premiešame a ozdobíme plátkom uhorky. Set na koktail Moscow Mule aj s medeným hrnčekom hrnčekom zadarmo nájdete tu.
German Mule
- 40 ml bylinného likéru Jägermeister
- 10 ml limetkovej šťavy
- zázvorové pivo Thomas Henry Ginger Beer
- bazalka alebo tymián na ozdobenie
Postup:
Hrnček naplníme ľadom, pridáme Jägermeister, limetovú šťavu, dolejeme zázvorovým pivom. Jemne premiešame a ozdobíme bazalkou.
Italian Mule
- 40 ml vermuthu Lillet
- 10 ml limetkovej šťavy
- zázvorové pivo Thomas Henry Ginger Beer
- citrónová kôra na ozdobenie
Postup:
Hrnček naplníme ľadom, pridáme vermuth, limetovú šťavu a dolejeme zázvorovým pivom. Jemne premiešame a ozdobíme citrónovou kôrou.
Kentucky Mule
- 40 ml bourbon whiskey Rebel Yell
- 10 ml limetkovej šťavy
- zázvorové pivo Thomas Henry Ginger Beer
- plátok pomarančovej alebo citrónovej kôry na ozdobu
Postup:
Hrnček naplníme ľadom, pridáme bourbon, limetovú šťavu, dolejeme zázvorovým pivom. Jemne premiešame a ozdobíme. Set na Kentucky Mule aj s medeným hrnčekom zadarmo nájdete tu.
A ako by mal vyzerať pravý Slovak Mule?
Borovička s medom a horcom? Mladé vína namiesto vodky alebo včelovina? Materina dúška, horec a čučoriedka? Slivovica? Napíšte, čo typicky slovenské by podľa vás malo dopĺňať zázvorové pivo a limetkovú šťavu v slovenskej verzii tohto drinku. Možno práve vás odmeníme balením zázvorového piva Thomas Henry. Odpovede už čoskoro čakáme v príspevku na našej facebookovej stránke!