V. Dovolenkový špeciál: Sv. Lucia a znovuzrodenie rumovej kultúry
Sv. Lucia ponúka presne to, čo sa na poriadny karibský ostrov patrí. Táto typicky dovolenková krajina je však plná prekvapení. Začínajú pristávaním (a odletom) lietadla len pár metrov od pláže. Pokračujú kľukatými uličkami naprieč celým ostrovom, či tropickou faunou a flórou plnou lanových dráh a epických scenérií. A séria prekvapení končí objavením doživotnej vášne pre rumové drinky. Vitajte na Sv. Lucii!
Majestátne Pitonie hory a obdivovanie podmorského sveta
Dve majestátne hory na severe ostrova vás uchvátia už na prvý pohľad. Až nápadne pripomínajú horu so sochou Krista v brazílskom Riu De Janeiro. Ak patríte medzi milovníkov turistiky, verte, že Pitonie hory spoľahlivo zmerajú sily aj tomu najväčšiemu dobrodruhovi. S dobrou fyzickou kondíciou je možné celkom dobre zvládnuť výstup na vyššiu z hôr. Druhá, menšia hora je však kvôli náročnému terénu naozajstnou skúškou odvahy, sily a fyzickej kondície. Vstup na ňu je len na vlastné riziko. No odmenou bude úžasný výhľad a prekrásne scenérie, ktoré stoja za to. Fascinujúce Pitonie hory si pritom môžete pozrieť naozaj z každej strany a vyraziť aj na vyhliadkovú plavbu v ich okolí počas východu slnka. Hory sú vraj vtedy najkrajšie.
Medzi týmito horami sa rozprestiera aj nádherná pláž Sugar beach s nezabudnuteľným výhľadom a vynikajúcimi podmienkami pre šnorchlovanie. Ešte lepšie sa však dá šnorchlovať pri pláži Anse Chastanet. Pozvoľne sa odtiaľ dostanete k neďalekému koralovému útesu a morským stenám s možnosťou pozorovania podmorského sveta aj bez potápania do veľkých hlbín.
Tropický wellnes so štipkou dobrodružstva
Tropická príroda má nezabudnuteľné čaro. Miestne lanové dráhy a turistické chodníky vám odkryjú aj kúsok z jedinečnosti dažďového pralesa. Rozhodne je to zážitok na celý život. Na Sv. Lucii nájdete aj jedinú sopku na svete, do ktorej môžete vojsť autom a vo vulkanickej vode si dať bahenný kúpeľ preslávený svojimi liečivými účinkami. Rozprávanie o tomto wellnesse môže po návrate domov mnohých známych prinútiť len neveriacky krútiť hlavou.
Príbeh znovuzrodenia miestneho rumu
Celkom určite si z tohto ostrova odnesiete aj vášeň pre kvalitný rum. Rum zo Sv. Lucie má v sebe čosi zvláštne. Pozitívne prekvapuje chuťou, vôňou, blendom aj zrením. Mimochodom, trhá rekordy v počte získaných ocenení.
Cesta k jeho výnimočnej kvalite však nebola jednoduchá. Kedysi ostrov prekvital masívnym pestovaním cukrovej trstiny a výrobou rumu. Obchod však pomaly upadal a nakoniec bola v roku 1960 zatvorená aj posledná trstinová plantáž. Výrobcovia rumu preto začali dovážať cukrovú trstinu z Britskej Guyany. Predseda (z angličtiny: chairman) miestneho liehovaru L. Bernard sa s odstupom času rozhodol opäť poriadne naštartovať výrobu rumu a vytvoril značku Chairman’s Reserve. Vďaka špeciálnej destilácii melasy a správnemu miešaniu obnovil prestíž rumovej kultúry ostrova. Z Chairman’s Reserve sa stal vynikajúci "must-have" rum a pre Sv. Luciu opäť nastali dobré rumové časy.
Príbeh miestneho rumu ovplyvnila aj ďalšia udalosť, ktorá nemala nič spoločné s kolonializmom, pirátmi, ani s otroctvom. Je však dôkazom, že všetko zlé je na niečo dobré. Začiatkom mája 2007 vypukol v miestnej destilérke veľký požiar. Sudy s rumom sa v okamihu museli premiestniť a ukryť pred ohňom. Keďže destilérka nemala dostatok priestorov, sudy náhodne ukrývali na rôzne miesta. A tak sa stalo, že sa na niektoré z nich zabudlo. Objavili ich až o pár rokov neskôr. Ak sa v rume trochu vyznáte, možno viete, že destilérky pozorne dbajú na vek, vyzretosť aj farbu rumu. Použiť nájdený rum pre prípravu originálnej vlajkovej lode by znamenalo výrazne zmeniť jej receptúru, chuť, farbu a dokonca aj vôňu. Tadiaľto cesta zabudnutého rumu nemohla ísť. Bol to však skutočný unikát. Naozaj dobre vyzretý rum, ktorý by rumoví nadšenci z celého sveta radi ochutnali. A tak bolo rozhodnuté. Zabudnuté sudy s rumom museli žiť svojim životom a destilérka ich začala fľašovať ako špeciálnu edíciu s názvom odkazujúcim na príbeh zabudnutých sudov - Chairman's Reserve Forgotten Casks. Edícia sa rýchlo uchytila. Ak poznáte nejakého milovníka rumu, možno jednu takúto fľašu schováva a patrí dokonca medzi jeho obľúbené.
Degustačný set s fľašou uznávaného rumu Chairman's Reserve Original a fľašou zo špeciálnej edície Forgotten Casks však môžete mať doma aj vy a užiť si chuť oboch rumov.
Existuje aj edícia ročníkového rumu s názvom Chairman's Vintage 2009 s extra starým rumom. Vzhľadom na vek je porovnávaná s už spomínanými zabudnutými sudmi. Rozhodnúť sa, ktorý z týchto rumov je mimoriadnejší vôbec nie je jednoduché. Obidva sú skvelé a obidva stoja za ochutnávku. Navyše sú vo všeobecnosti karibské rumy Forgotten Casks a Chairman's Reserve Vintage 2009 považované za to najlepšie z destilérky na ostrove Sv. Lucia.
Okrem Chairman's Reserve sa často môžete stretnúť aj s ďalšou lokálnou značkou Admiral Rodney. Domáci na Sv. Lucii sú na miestny rum oprávnene hrdí. Niet sa čomu čudovať, kvalitný rum si po ochutnaní ihneď zamilujete. Na Sv. Lucii si ho ctia ako národné zlato a mixujú z neho chuťovo neskutočné karibské drinky. Čo tak jeden skúsiť?
SV. LUCIA SWIZZLE:
■ 60 ml tmavý rum Chairmans Reserve
■ 20 ml ovocno-bylinný likér Velvet Falernum
■ 15 ml čerstvá limetková šťava
■ 2 streky Angostura bitter
■ čerstvá mäta na ozdobu
Postup:
Do vysokého pohára dáme všetky ingrediencie a drvený ľad. Intenzívne miešame aspoň 10 s. Na záver zvrchu dosypeme dodatočnú dávku ľadu, pofrkame Angosturou a ozdobíme čerstvou mätou.
Pochváľte sa a zdieľajte svoje drinky na sociálnych sieťach s označením #miesamdoma so @svetnapojov!