Sir Edmond je cenovo dostupný gin, ktorý vám po prvom dúšku zničí všetky predsudky a roztancuje vaše chuťové poháriky svojou neodolateľnou vanilkovou chuťou. Je precízne infuzovaný bourbon vanilkou, ktorá pochádza z ostrova Réunion, kde je pestovaná miestnymi farmármi bez pomoci akýchkoľvek hnojív a pesticídov.
Gin má výraznú vanilkovú vôňu s tónmi citrusov, korenia a borievok, ktorá vám od úžasu vyrazí dych. Názov ginu pochádza od Edmonda Albiusa, ktorý je priekopníkom metódy rýchleho opelenia kvetov vanilky.
Edmond Albius (asi 1829 – 9. august 1880) bol záhradník z Réunionu. Albius sa narodil do otroctva a stal sa dôležitou osobnosťou v pestovaní vanilky. Vo veku 12 rokov vynašiel techniku na rýchle a výnosné opeľovanie vanilkových orchideí. Albiusova technika spôsobila revolúciu v pestovaní vanilky a umožnila ziskovo pestovať Vanilla planifolia mimo jej pôvodného prostredia (Mexiko až Brazília).
Albiusov majster, pán Beaumont, ho naučil základy botaniky, vrátane toho, ako hnojiť kvety. V roku 1841 Albius vynašiel metódu na rýchle opelenie vanilkovej orchidey pomocou tenkej tyčinky alebo stebla trávy a jednoduchého gesta palcom. Ruky pomocou palice alebo stebla trávy zdvihnú rostellum, chlopňu, ktorá oddeľuje samčieho prašníka od samičej stigmy, a potom palcami natierajú lepkavý peľ z prašníka na stigmu.
Albiusova ručná metóda opeľovania sa používa dodnes, keďže takmer všetka vanilka sa opeľuje ručne. Po Albiusovom objave sa Réunion stal na istý čas najväčším svetovým dodávateľom vanilky. Francúzski kolonisti použili Albiusovu techniku na Madagaskare na pestovanie vanilky a Madagaskar zostáva hlavným svetovým producentom vanilky.
Ostrov Réunion, hlavné mesto vanilky na svete. Dáva teda zmysel vytvoriť gin okolo jednej z najcennejších chutí v histórii sveta a botanickej rastliny - vanilky. Pri tvorbe tohto skutočne osobitého ginu boli jeho tvorcovia inšpirovaní najlepšími šéfkuchármi svetovej vysokej kuchyne, ktorí používajú rôzne korenia na kulinárske kúzla.
Majstri destiléri zozbierali najlepšie ingrediencie, vybrané s jediným cieľom - podporiť vanilku, ktorá dodá destilátu nezvyčajný charakter. Gin vzniká precíznym destilačným procesom, do ktorého sa zapája borievka, koreň angeliky, zázvor, kardamón a škorica. Tento destilát sa potom niekoľko týždňov napúšťa bourbonskou vanilkou, čo vedie k zmene chuti ginu Sir Edmond.
Kombinácia šiestich botanických látok poskytuje milovníkom koktailov aj barmanom neporovnateľný zážitok z pitia, ktorý si vyžaduje nový prístup a poháňa inšpiráciu. Keďže vanilka prekonáva prirodzenú horkosť borievky, mixológovia sú nútení prehodnotiť možnosti ginu pri tvorbe nových koktailov a vynovení klasiky.
Bourbonská vanilka prepožičiava ginu dobrodružnú dušu. Nebyť pána Edmonda Albiusa narodeného na ostrove Réunion, vanilka by sa možno nikdy nestala takou obľúbenou arómou tohto ginu.
Borievky sú aromatické "bobule", ktoré nie sú skutočné bobule, ale mäsité šišky so semenami. Pochádzajú z Macedónska, ktoré je hlavným svetovým producentom. Na jeseň bobule dozrievajú, keď sa ich zelená šupka mení na fialovú.
Koreň angeliky má rád chlad a vlhko; najradšej rastie v blízkosti vody. Pochádza z Grónska. Pôvodne sa koreň angeliky pestoval pre svoje výživné a liečivé účinky, ale neskôr sa stal obľúbeným medzi výrobcami ginu.
Kardamón je silné, voňavé korenie, ktoré sa vyrába z malých čiernych semien rastlín z čeľade Zingiberaceae. Kardamón pochádza z Indie, stále sa pestuje vo veľkej časti Ázie, ale najväčším producentom je dnes Guatemala.
Zázvor je korením známym svojou všestrannosťou. Ako jeden z prvých sa začal dovážať z Orientu do Európy. Sir Edmond používa ten, ktorý je vypestovaný až v Nigérii.
Škorica bola do Egypta dovezená už 2000 rokov pred naším letopočtom, ale až do stredoveku zostával zdroj tohto sladkého korenia pre Európanov záhadou. Škorica je v podstate vnútorná kôra stromu. Škorica použitá v Sire Edmonde pochádza z Číny.
Výroba ginu si vyžaduje trpezlivosť. Pri šiestich rastlinných zložkách je kľúčová rovnováha. Proces destilácie a infúzie Sira Edmonda je časovo náročná z určitého dôvodu: fľaše musia obsahovať ten najlepší možný destilát.
Sir Edmond Gin sa vyrába v holandskom Schiedame v jednej z najlepších liehovarov na svete: Herman Jansen. Tento rodinný podnik začal svoju činnosť v roku 1777 a liehoviny destiluje už takmer viac ako 250 rokov.
K vytvoreniu ginu s prímesou bourbonskej vanilky nedošlo zo dňa na deň. Skôr než z výrobnej linky zišli prvé fľaše Sir Edmond, testovalo sa nespočetné množstvo kombinácií ingrediencií. Výsledkom celoročných rozhovorov s majstrami liehovarníkmi a výroby vzoriek bol nakoniec dokonalý recept.
Tak dlho trvá, kým sa vytvorí najjemnejší a najrafinovanejší gin, aký si len dokážete predstaviť, len z prírodných ingrediencií a vysokokvalitného alkoholu. Pre predstavu: "normálny" gin sa dá vyrobiť za 24 hodín. Čo sa vlastne stane za tých osem týždňov? Najprv sa všetky rastlinné zložky destilujú v dvoch samostatných kotloch - okrem bourbonskej vanilky, pretože destilácia vanilky pri vysokej teplote by zničila jej chuť. Namiesto toho sa šesť týždňov lúhuje v alkohole. Je to studená infúzia, ktorá zabezpečí uvoľnenie jemnejších a komplexnejších aróm. Po zmiešaní oboch tekutín sa hmota na týždeň vloží do odpočívadla, aby sa dosiahla dokonalá harmónia.