Predstavujeme: Château du Tariquet - armaňak, ktorý dokazuje, že všetko má svoj čas
Château du Tariquet (známy aj ako Domain du Tariquet) je značka armaňaku vlastnená rodinou Grassa. V dnešnom článku vám predstavíme príbeh, ktorý takmer 100 rokov tento výborný armaňak formoval.
Najskôr však trochu teórie:
Čo je armaňak?
■ Je to vínny destilát pálený len raz, a to postupnou destiláciou, ktorá zachováva množstvo vonných a chuťových látok.
■ Obsah alkoholu nesmie prekročiť 63 %.
■ Ako “armagnac“ sa môžu označovať len destiláty z viníc v okolí mesta La Bastide d’Armagnac.
■ Na jeho výrobu sa smie používať len desať vybraných bielych odrôd hrozna kyslého charakteru.
■ Bas-Armagnac, ktorým sa označuje aj Tariquet, vzniká z hrozna pestovaného na piesčito-ílovitých pôdach a má výrazné tóny ovocia.
Pred vinármi krotitelia medveďov a vojnoví veteráni
Kým si Château du Tariquet získal zaslúženú slávu, jeho majiteľov stretával neľahký osud a úspech prišiel až s ich treťou generáciou. Koncom 19. storočia Francúzsko sužoval hlad, preto sa krotiteľ medveďov a starý otec jedného zo súčasných majiteľov, pán Artuad, rozhodol skúsiť šťastie v USA. Vo vyššom veku však zatúžil vrátiť sa naspäť do Francúzska. Do oka mu padla vinica Château du Tariquet z roku 1683. Jeho finančné prostriedky mu neumožňovali kúpiť si ju, preto sa vrátil späť do New Yorku a vinicu kúpil so svojim synom Jean-Pierrom. Keď v roku 1912 vinicu okolo hradu Château du Tariquet kupovali, bola zničená fyloxérou viničovou (voškou, ktorá požiera korene viniča - v 19. storočí úplne zlikvidovala 6 miliónov hektárov francúzskych viníc). Rodine tak zostalo len 7 hektárov vinice v nie veľmi dobrom stave. Pán Artuad však aj napriek tomu začal s výrobou prvého brandy a farmárčením. Mladý Jean-Pierre Artuad sa vrátil za manželkou Pauline a k svojej práci barmana do New Yorku. Doba však málokomu priala. Len dva roky po kúpe vinice sa aj Jean-Pierre musel vrátiť do Francúzska. Nie však za svojim otcom, ale aby narukoval do 1. svetovej vojny. V boji utrpel zranenie bajonetom s veľkou stratou krvi a ktoré mu spôsobilo stratu pamäti na niekoľko rokov. Do New Yorku sa tak za na nepoznanie zmenený vrátil za Pauline až po dlhých rokoch strávených v nemocnici. Vojna ho tak významne poznačila, že sa rozhodli zanechať moderný životu v New Yorku a vrátiť k nadobudnutej vinici do Francúzska, kde sa im narodila dcéra Heléne. Prebehlo obdobie 2.svetovej vojny a rodinnej vinici už začínalo svitať na lepšie časy. Heléne si vzala člena francúzskeho odboja Pierra Grassa. Spolu vinicu začali kultivovať, dokupovali pôdu a zaumienili si vdýchnuť jej opäť život. Započali tak úplne novú éru tejto rodinnej vinice, v ktorom mala každá generácia svoju úlohu. V kultivácii vinohradu sa našli aj ich deti Yves a Maïté a rodina tak začala produkovať armaňak - alebo presnejšie ešte oceňovanejší bas-armaňak. Pre Château du Tariquet tak začalo úplne nové obdobie. Vinohrad sa stal absolútne sebestačným, ako aj jedným z najväčších vo Francúzsku. A tak v roku 1972 uzrela svetlo sveta značka bas-armaňaku Château du Tariquet.
Tajomstvo výroby
Za úspechom vinohradu však nestála len odhodlanosť, ale najväčšmi ho ovplyvnil jeho pôvod. Vinohrad Château du Tariquet leží na historickom území bývalého Gaskónska. Ide o juhozápadný región Francúzska známy pieskovitou, kyslou a napriek vysokému obsahu železa, na živiny chudobnejšou pôdou. Je tam však aj vysoká koncentrácia ílovitého bahna, ktoré vo výsledku veľmi pomáha bohatej produkcii armaňaku a výraznej ovocnej chuti.
Hrozno dopestované výhradne vo vlastnom vinohade
Vinič k výrobe armaňaku Château du Tariquet pochádza priamo z vinohradu, kde je vyčlenených 100 hektárov viníc len pre pestovanie hrozna na armaňak. Pestujú sa na nich odrody Uni Blanc, Baco, Folle Blanche a Plante de Graisse. Château du Tariquet sa však špecializuje najmä na náročnejšiu odrodu Folle Blanche, ktorá si vyžaduje veľa starostlivosti. Z tohto vinárskeho pokladu sa vyrábajú napríklad 100 % armanagnaky Tariquet Pure Folle Blanche 8 ročný, Tariquet Pure Folle Blanche 12 ročný a Tariquet Pure Folle Blanche 15 ročný.
Raritou značky je aj výroba armaňaku z odrody hrozna Plant de Graisse. Žiadny iný výrobca túto odrodu nepestuje. V Château du Tariquet však našli spôsob, ako efektne pracovať aj s touto olejovitou a nie veľmi aromatickou odrodou hrozna. Výsledok tohto experimentu bol zaslúžene zapracovaný aj do výročnej edície Château du Tariquet L’Armagnac du Centenaire.
Citlivý proces výroby
Pred lisovaním sa hrozno necháva ochladiť na 15 °C. Následne putuje do tankov, v ktorých sa ponecháva 2 - 3 dni, aby na dno klesli všetky usadeniny.
Prichádza fermentácia.
Tá obvykle trvá 15 dní s pomocou troch až štyroch kvasinkových kultúr. Rôzne druhy kvasiniek sa rôzne snúbia s rôznymi odrodami hrozna a potom, čo zo šťavy vznikne víno, sa k nemu nepridávajú už žiadne ďalšie prísady.
Destilácia prebieha až po prvých mrazoch v novembri a decembri. Tariquet využíva tradičné alembické (vyhrievané horiacim drevom) medené kotly typu continues still určené pre armaňak.
Armaňak dozrieva v drevených dubových sudoch vyrobených z dreva pochádzajúceho z francúzskych lesov. Sudy sú len jemne opálené na tzv. úroveň “blonde toasted.” Značku Tarriquet sa tým výrazne odlišuje od iných výrobcov, ktorí to robia presne naopak a používajú stredne až silný stupeň opáleni dreva.
V týchto sudoch zrie prvotná podoba armaňaku 6 - 18 mesiacov, kým sa nepremiestni do starších sudov, ktoré pribrzdia rozvoj tanínov v chuťovom profile. V treťom roku sa opäť premiestni do iných sudov a premieša, aby sa blend zjednodutil a prevzdušnil.
Čím dlhšie armaňak zrie, tým intenzívnejšie naberá jantárové tóny. V záverečnom procese sa pred fľašovaním k armaňaku pridáva aj voda, ktorá zredukuje obsah alkoholu z pôvodnej sile sudu na príjemnejšiu a popitnejšiu úroveň.
K takto vyzretému armaňaku sa už nepridávajú žiadne ďalšie prísady zlepšujúce chuť a farbu. Je bez pridaného karamelu, bez pridaného cukru. Rodina proces výroby považuje za jednoduchý prechod z viníc do fliaš. Čím kratšie a menej zložito prebieha, o to lepšie. Pozornou a citlivou prácou sú chránené tóny čerstvého ovocia, ktoré sú priam žensky jemné tohto výborného armaňaku.
Environmentálne záväzky
Château du Tariquet je dnes moderným vinohradom so špičkovým produktom. Rodina Grassovcov vyznáva poctivý prístup nepredávať zákazníkom produkt za vyššiu cenu, než je jeho skutočná hodnota. A takisto si váži prostredie, v ktorom pestuje hrozno pre svoje produkty. Pestovanie hrozna je pre každého vinára dlhodobým záväzkom. Tariquet preto do svojej výroby preniesol najlepšie praktiky organickej výroby zahrňajúce napríklad čiastočne demineralizovanú vodu s nižším pH, či maximálne zredukovanie siričitanov a ich nahradenie vitamínom C. Spolu s fľašami zo 100 % recyklovateľných materiálov si tak kupujete produkt, ktorý je ohľaduplný k životnému prostrediu. Kvalitný, lahodný a presne taký, aký do modernej doby patrí.
Celú ponuku výnimočných armaňakov Château du Tariquet nájdete tu - aktuálne v akcii so zľavou 10 %. Neváhajte a ponorte sa do ich tajomnej a výnimočnej chuti!