Kto bol Johnnie Walker? Spoznajte klasika s klobúkom a palicou
Kto by nepoznal whisky Johnnie Walker, predávanú po celom svete? Ak aj nie ste milovníkom tohto alkoholu, určite by ste rozpoznali aspoň logo. Silueta elegána v klobúku kráčajúceho s paličkou. Aká história sa za tým skrýva? To sa dozviete teraz.
Príbeh tohto alkoholu sa začal v drsnom a studenom Škótsku, tak ako aj príbeh mena Walker. Ich spoločná cesta sa nakoniec tiahla nie roky, ale rovno celé generácie. Pre správnu atmosféru si nalejte pohárik whisky a čítajte.
Príbeh škótskej whiskey
Keďže alkohol nebol neznámym pojmom ani pre našich predkov, v Škótsku bol bežne dostupný od začiatku 19. storočia. „Bežne“ znamená, že nebolo žiadnou zvláštnosťou ísť do obchodu a okrem jedla kúpiť aj niečo tekuté na zahriatie.
Whisky, nazývaná aj voda života, sa stala súčasťou Škótska, ale jej kvalita bola otázna. Našťastie, v malom mestečku menom Kilmarnock sa jeden obchodník chystal na zmenu.
Nikdy nemiešaj alkohol? Nie tak úplne
Život v Škótsku nebol v minulosti ľahký. Už vôbec nie pre Johna „Johnnieho“ Walkera, ktorému zomrel otec a prenechal mu farmu. Našťastie, John mal vždy podnikavého ducha, a tak farmu predal, aby si otvoril obchod. Nezaprel sa v ňom pravý biznismen, pretože čoskoro našiel dieru na trhu.
Všetky obchody predávali iba whisky pochybnej kvality. Podľa zákona sa síce nesmelo miešať obilné a sladové whisky, ale John mohol skúšať variovať aspoň jeden druh. Začal robiť pokusy, až dokázal namiešať whisky každému podľa chuti. Síce sa hovorí, nikdy nemiešaj alkohol, ale v tomto prípade sa to oplatilo.
Svetová whiskey
Keď John Walker zomrel, prenechal svojmu synovi Alexandrovi už prosperujúci biznis. V tom čase si špeciálna whisky začala ešte len osvojovať svoje prvé meno, Walker’s Kilmarnock Whisky.
Alexander, ktorý zdedil otcovu podnikavosť, sa rozhodol posunúť produkciu tejto škótskej špeciality na celosvetový level. V tom čase už mohol robiť rôzne zmesi takmer bez obmedzení. Vďaka tomu bola chuť whisky príjemnejšia a dostupnejšia každému.
Alexander tiež vytvoril prvú komerčnú zmes Old Highland Whisky. Tá sa pomocou lodnej prepravy mala dostať do rôznych kútov sveta. Šikovný syn nebol pozadu ani v dizajne, pretože tvar fľaše zmenil na štvorcovú. Znížili sa tak straty spôsobené rozbitím a predaj v zahraničí mohol rásť.
Biela, červená a čierna
Keď nastal čas, obchod musel prejsť na Alexandrových synov. Vďaka nim sa whisky posunula o míľový krok vpred. Podľa farieb etikiet vytvorili názvy Johnnie Walker White, Red and Black Label. A čo známe logo? Mladý ilustrátor Tom Browne ho raz načrtol na zadnú stranu menu a odvety si ho dvaja bratia osvojili. Logo kráčajúceho elegána sa síce rokmi obnovovalo, ale nikdy sa nezmenilo úplne.
Z farmárskeho syna sa tak stal elegantný obchodník, kráčajúci vpred a neustále inovujúci. A z kedysi malej značky vznikol dnes už najväčší producent škótskej whisky na svete.
Na našej stránke svetnapojov.sk nájdete okrem legendárneho Red Label aj lahodný Black Label a výnimočný Blue Label, ako aj limitované a darčekové edície tejto whisky. Takže, ako by povedal Johnnie, „keep walking“.