II. Dovolenkový špeciál: Objavte krajinu borovičky
Nemusíte byť skúsený zálesák, horolezec ani vytrvalec, no slovenské hory musíte milovať! Hlboké lesy, tiesňavy, vodopády, skalné bralá s hradmi, z ktorých máte krajinu pod sebou ako na dlani a hlavne veľa borovičky - to všetko ponúka Slovensko. Borovička je slovenská klasika, ktorá sa teší veľkej obľube. Destilát vyrobený zo zrelých plodov borievky obyčajnej má typickú arómu a chuť po borievkach. V rámci Európskej únie dokonca funguje aj ako chránená značka.
Slováci tento nápoj milujú a dávajú mu rôzne ľudové označenia. Okrem nárečových výrazov ako borovec či jalovec, bobinka či bohorodička, ste už určite počuli aj slovné spojenie „pomsta z lesa“. Borovička je mimoriadne aromatická a silná a zvyčajne má podiel alkoholu viac ako 40%. Možno aj preto jej prischlo to drsné pomenovanie.
História borovičky
Prvé zmienky o borovičke môžeme hľadať v oblasti našich veľhôr, v Tatrách. Už na začiatku 19. storočia sa tu borovička pálila v medených hrncoch takmer v každej domácnosti. Čo vás však možno prekvapí je, že umeniu pálenia borovičky sa venovalo viac žien ako mužov. Výnimkou nebolo ani pridávanie koreňov liečivého horca. Takúto verziu borovičky nájdete aj v dnešnej dobe ako napríklad Domovina Borovička s Horcom. Domáce pálenie postupne vymizlo a na tomto území začali vznikať prvé pálenice a výrobne alkoholu.
Spiš rodisko modernej borovičky
Prvou borovičkovou destináciou je určite destináciou región Spiša, ktorý sa okrem najväčšieho hradu v strednej Európe pýši aj borovičkou, ktorá sa tu vyrába už viac ako dvesto rokov. Medzi najznámejšie značky určite patrí tradičná Spišská borovička.
Šebastián Laur, v druhej polovici osemnásteho storočia, ako prvý pálil z plodov borievky borovičku. Veľmi dobre vedel čo robí, iste však netušil, čo jeho amatérsky pokus v kôlni na Spiši napokon spôsobí.
Spiš sa môže okrem krásnej prírody pochváliť aj množstvom historických pamiatok, ako je už spomínaný Spišský hrad, ktorý je aj na Zozname Svetového dedičstva UNESCO, či nádherné Spišské podhradie so zachovalými meštianskymi domami. Za návštevu tiež stojí aj kaštieľ v Markušovciach, Spišská kapitula či historické mesto Levoča.
Pre milovníkov borovičky patrí medzi povinné zastávky Spišská Belá, v ktorej kvalitu tunajšej borovičky označovali za jednu z najlepších v celom Uhorsku. Zachovalo sa o tom aj viacero unikátnych písomných záznamov a dostala sa až do Uhorského Almanachu, čo je niečo ako hospodársko-geografický tovarový lexikón, v ktorom boli vyznačené najvýznamnejšie priemyselné a hospodárske oblasti Uhorska. Dodnes sa tu zachovalo viacero rodinných borovičkárni, ktoré stojí za to navštíviť.
Hybe a Pacho
Hybe sú považované za jednu z najkrajších oblastí Slovenska. Ale čo by boli Hybe bez svojho Pacha a preto si aj filmári vybrali tieto kopce na natáčanie úspešnej slovenskej komédie, ktorá rozpráva príbeh o legendárnom hybskom zbojníkovi Pachovi. Vo filme hlavná postava Pacho viackrát používa svoj mýtický nápoj Frndžalicu, aby pomohol sebe aj svojej družine prekonávať rôzne nástrahy. Tento nápoj sa dochoval dodnes a môžete ho vyskúšať počas potuliek po týchto krásnych kopcoch.
Očarujúca príroda Horného Liptova má čo ponúknuť. Určite sa prejdite Hybickou tiesňavou, alebo si vyšľapajte na Ohnište, z ktorého sú dych berúce výhľady na okolitú krajinu cez impozantné skalné okno vysoké 10 metrov. Následne si po dobrej túre vychutnajte tradičný nápoj starých materí Borôvku, ktorá vznikla ako spojenie destilátov z borievky a Frndžalice. Citát, ktorý zdobí tento nápoj je veľavravný: „Janova stará mater povedali, že BORÔVKA od PACHA MATRTAJA vypáli červíka, skántri v čreve všetku pliagu a pomáha vraj aj pri zapečení a nadúvaní. Aj klobása a slanina s ňou lepšejšie šmakuje…“
Trenčianska medicína
Ďalšou zastávkou pre poznávaniu-chtivých milovníkov borovičky je mesto Trenčín, ktoré sa hrdí jednou z najstarších značiek akostnej borovičky Juniperus, ktorá sa vyrába už od roku 1905. Pod hradom Matúša Čáka vznikla prvá trenčianska borovičková továreň už v roku 1933. Za prvej republiky bol tento nápoj exportovaný aj do USA. S príznačným reklamným sloganom: „Pravá trenčianska medicinálna borovička. Nepostrádateľný liečivý nápoj. Pri chorobe žalúdka, čriev, pri zimných nákazlivých chorobách. Výborný a zažívanie podporujúci nápoj.”
Kto by teda odolal trenčianskej medicíne pri pohľade na urastených slovenských junákov popíjajúcich v malebnom prostredí?
Keď už si urobiť prehliadku po Trenčíne nevynechajte ani ďalšiu ikonickú značku destilérky Old Herold a to borovičku Koniferum, ľudovo nazývanú “Konfierka”, ktorá je známa svojou jemnosťou a jedinečnou chuťou.
Deň Borovičky
24. júna pripadá medzinárodný deň borovičky a to by sme mali osláviť! Ako inak, ak nie kvalitnou borovičkou z našej ponuky. Spišská, Jubilejná, Koniferum, Juniperus, Imperátor, BVD, Domovina, či Cassovia. Číra aj s príchuťami. Klasika, alebo v darčekovom balení. Vyberajte, objavujte a vychutnávajte. Nechajte sa však opantať vôňou a chuťou lebo zistíte, čo “pomstu z lesa” znamená.
Vychutnajte si dovolenku v krajine borovičky.