Čím vás prekvapí whisky z krajiny vychádzajúceho slnka?
Japonská whisky trhá rekordy v počte ocenení po celom svete a patrí medzi to najexkluzívnejšie, čo si môžete kúpiť.
Rozdiel medzi japonskou a škótskou whisky
Škótsko má vo výrobe whisky dlhú a silnú tradíciu. Destilérky si občas medzi sebou whisky aj vymieňajú s cieľom vytvoriť najlepší možný blend. To by však v Japonsku bolo skutočnou raritou. Destilérky tu miešajú svoje blendy výhradne z whisky vyrobenej vo vlastnej destilérke alebo zo zahraničných whiskies. Napriek tomu, že japonská whisky bola v začiatkoch inšpirovaná Škótskom, spôsob jej výroby sa v priebehu času postupne odlíšil. Japonská whisky je špecificky vytváraná pre kombinovanie s jedlom. Neobsahuje príkre chuťové tóny a vyrába sa z obilnín, z ktorých sa príliš nerozvíjajú orieškové tóny. Vo výsledku je chuť japonskej whisky oproti škótskej vyváženejšia. Má ľahší a aromatickejší chuťový profil.
Rozdiel vytvára aj podnebné pásmo, v ktorom Japonsko leží. Je teplejšie a vlhkejšie než v Škótsku. Zimy bývajú studené a letá horúce. Tieto teplotné extrémy ovplyvňujú aj proces zrenia whisky. Trojročná japonská whisky má tak vek rovnajúci sa 12-ročnej škótskej. Udávanie veku však pri japonskej whisky nie je častou praktikou.
Whisky z Japonska nemusí byť vždy japonská
Japonsko nemá striktné predpisy pre výrobu whisky, tak ako Škótsko alebo USA. Preto sa na výrobu japonskej whisky používajú aj whiskies zo Škótska, USA a Kanady.
Harmónia a vyváženosť
Jednou z najdôležitejších vlastností japonskej whisky je vyváženosť. Potreba harmónie v japonskej whisky odráža princípy japonskej kultúry, ktorá sa už od počiatkov snaží dosiahnuť harmóniu človeka a prírody. Pri whisky si pod tým predstavte dobre zaoblenú whisky s chuťovými tónmi vo vzájomnej rovnováhe.
Zrenie v sudoch z japonských drevín
Za zmienku stoja aj sudy vyrobené z rôznych druhov japonského dreva. Značka Kamiki ako prvá a jediná na svete necháva whisky dozrievať v lokálnych drevených sudoch z cédrových stromov (ide však až o druhé zrenie, to prvé prebieha tradičnejšie v amerických dubových sudoch po bourbone). Japonský céder (alebo inak Yoshino Sugi) je považovaný za najlepší druh dreva pre výrobu miestneho alkoholu. Celé stáročia sa z neho vyrábali chrámy a je známy vôňou a jemným zložením, ktoré pomáha upokojovať telo a myseľ.
V cédrových sudoch prebieha druhé zrenie všetkých druhov whisky Kamiki. Vďaka tomu získajú perfektne uhladenú chuť, vôňu santalového dreva a zeleného čaju. Cédrové drevo robí z Kamiki skutočne unikátnu whisky.
V prípade Kamiki Sakura Whisky do procesu zrenia vstupuje ešte tretí druh dreva zo sakury (japonskej čerešne).
Táto whisky je vo finále dostupná v troch podobách. Rozdiel v chuti spoznáte okamžite. Ak chcete ochutnať všetky tri druhy, odporúčame využiť náš cenovo zvýhodnený set Kamiki Whisky.
Ďalšou výbornou japonskou blended whisky je Hatozaki. Je to blended whisky vytvorená z japonských a zahraničných jačmenných aj obilných sladov, ktoré od seba odlišuje vek, štýl aj typ sudov. Po zmiešaní tento whisky blend zrie však v drevených sudoch z japonského dubu. Ten má dokonca svoje vlastné pomenovanie - mizunara.
Mizunara (Quercus Mongolica) je japonský dub, ktorý používa väčšina výrobcov japonskej whisky. Je veľmi jemný a pórovitý. Má sklony k presiakaniu, a preto dnes už mnohí japonskí výrobcovia nechávajú whisky radšej zrieť v sudoch po sherry či bourbone. Japonské dubové sudy používajú aj naďalej, no nechávajú si ich až pre záverečné zrenie, v ktorom si whisky z mizunara sudov natiahne medové a kvetinové tóny s jemným náznakom dreva.
Aké japonské whisky ešte ochutnať?
Za ochutnávku stojí určite aj japonská Reki Blended Whisky so zlatou medailou z nemeckého Stuttgartu. Viac vás možno ale zaujme, že je vyrobená presne podľa japonského princípu harmónie a vyváženosti - je to perfektne vyvážená whisky s tónmi tropického ovocia, vanilky a morských chalúh.
Japonci majú vlastný štýl výroby, ktorý často a bohato zahŕňa blendovanie domácej whisky so zahraničnou. Značka Kura the Whisky je prepojením dymovo-rašelinovej škótskej whisky dovezenej do Japonska, kde v tamojšom podnebnom pásme dozrieva v dubových sudoch a naberá nový charakter. Na výber sú aktuálne dve verzie Kura Pure Malt Whisky a Kura Pure Malt Blended Whisky so záverečným zrením v sudoch po japonskom rume.
Japonský štýl drinkov
Na záver vám pre inšpiráciu prinášame aj tri verzie, ako si môžete vychutnať drink na japonský spôsob:
Highball
Recept spočíva v jednoduchom pridaní bublinkového nápoja k whisky, čím získate nielen sladší drink, ale možno vás to zachráni aj predtým, aby ste to s whisky neprehnali. Japonci si k whisky najradšej dolievajú sódu. U nás sme zvyknutí viac na colu či citronádu. Tento štýl nie je nič pre naslovovzatých puristov, ale ako sa hovorí - chuťovým pohárikom nerozkážeš.
Whisky Tea
Kombinácia whisky a čaju je v Ázii pomerne bežná. Kvetinové tóny čierneho čaju Darjeeling sú v rovnováhe so suchou ovocnou chuťou whisky, zjemňujú jej chuť a zvyšujú mieru jej aromatickosti. Veľmi zaujímavým a čistým prepojením chutí je aj kombinácia whisky s ľadovým zeleným čajom. Ak máte radi svieže long drinky na spríjemnenie večera a horúcich letných dní, toto by mohla byť niečo pre vás.
Japonský gin a čaj
Veľmi podobný je aj recept na koktejl Hyogo, Tea and Tonic s japonským ginom a ovocným čajom (pokojne však môžete použiť čaj podľa svojej chuti. Základom je výborný suchý gin 135 East Hyogo Dry Gin vyrobený v londýnskom štýle, chutný barmanský tonic (odporúčame Thomas Henry) a čajový šáčok podľa vašej chuti. Postup je jednoduchý: do pohára dáme čajový sáčok, zalejeme ginom a necháme 2 minúty lúhovať. Následne pridáme do pohára ľad a dolejeme tonikom. Tieto prísady si môžete kúpiť aj na Svetnapojov.sk ako cenovo zvýhodnený koktejlový set.