8 návrhov Eda Hardyho, ktoré budete chcieť nosiť na tričku aj tele

Don Ed Hardy. Možno ste o ňom už počuli vďaka značke oblečenia, ktorá nesie jeho meno. Alebo ste niekde narazili na vodku či fľašu vína s pestrofarebným obalom, plným rôznych vzorov, na ktorej sa toto meno vynímalo. Čo však možno neviete, je, že meno patrí jednému z najvplyvnejších amerických tatérov minulého storočia. Ukážeme vám 8 návrhov, ktoré vás prevedú kariérou tejto legendy.
Maskara na susedovom chrbte
Príbeh Eda Hardyho sa začal v Costa Mesa v Kalifornii. Vtedy ešte len 10-ročný Ed urobil svoje prvé „tetovanie” na telo jedného zo susedových detí pomocou maminej maskary a farebných ceruziek. Prístav v jeho rodnom meste bol pre neho najčastejšou inšpiráciou a práve v tomto čase vznikli mnohé tetovacie vzory s motívom lodí, ktoré ho neskôr preslávili.
„Moke štúdio spáľte!”
Záujem o tetovanie ho neopustil ani neskôr. V časoch, keď bolo v celých Spojených štátoch iba 500 tatérov a v niekoľkých štátoch bolo tetovanie protizákonné, sa Ed vzdal štúdia na Yale. Presedlal na štúdium tlače, aby sa mohol zdokonaľovať v tetovaní.
Spolu s kolegom Mikom Malonem sa v roku 1969 stali učňami Jerryho Collinsa, tatérskej legendy svojho času, a začali sa naplno venovať práci v jeho štúdiu. Už po 4 rokoch však Jerry umrel a vo svojej záveti odkázal, že „buď dajú štúdio Mikovi a Edovi, alebo ho majú celé spáliť do tla”.
Z Japonska priviezol revolúciou
Po smrti svojho učiteľa sa Hardy vydal na cestu do Japonska, kde 5 mesiacov študoval pod japonským majstrom Kazuom Oguim, tiež známym ako Horihide.
Táto cesta bola v jeho kariére skutočným prelomom. Do Ameriky sa vrátil s novým štýlom kresby a mnohými novými myšlienkami.
Vo svojom Tattoo City začal ako prvý v USA robiť tetovanie aj podľa návrhov klientova nielen z predkreslených vzorov. Priniesol tiež japonskú tradíciu celotelového tetovania, ktoré dohromady rozprávalo určitý príbeh.
Odvtedy sa stal uznávanou tatérskou autoritou a na svoje konto si pripísal aj 25 kníh o tatérstve a alternatívnom umení, spolu s mnohými výstavami svojich vzorov. Založil magazín Tattoo Time a aj vďaka nemu sa tetovanie stalo mainstreamovou záležitosťou, akou je dnes.
Rok 2000 - Ed Hardy predal svoje meno
Čas, v ktorom začína Don Hardy zaujímať aj nás, milovníkov alkoholu, nastáva oveľa neskôr – v roku 2000. Vtedy totiž predal licencie na mnohé svoje návrhy Christianovi Audigierovi, ktorý spravil z Eda Dona Hardyho ikonu vo svete oblečenia.
Jeho návrhy zrazu nosilo na tričkách a mikinách mnoho známych osobností. Z mena človeka, ktorý spopularizoval tetovanie do rozmerov, ako ho poznáme dnes, sa stala len ďalšia módna značka na regáloch, o ktorej pôvode vedel pravdu len málokto. Sám Hardy sa v niekoľkých rozhovoroch vyjadril, že rozhodnutie ľutuje. Avšak záujem, ktorý si jeho vzory medzi ľuďmi získali, je nepopierateľný.

Hoci by sme boli veľmi radi, ak by to bolo inak, ani vodka, pivo, sangria či šampanské značky Ed Hardy nemajú s obľúbeným umelcom veľa spoločného. Ich jediným spoločným znakom sú Edove návrhy, ktoré zdobia fľaše týchto nápojov – a Audigierov šikovný obchodný duch.
Aj napriek tomu však patria na poličku nielen fanúšikov Eda Hardyho. Sú jednými z najkrajších fliaš vôbec a po vypití obsahu si ich zaručene odložíte aj vy!
Zaujal vás príbeh a dizajny Eda Hardyho? Viac ich nájdete na jeho oficiálnom instagrame Tattoo City!