6 tipov na írsku whiskey, ktorú si na Deň sv. Patrika nesmiete nechať ujsť
Každoročne sa 17. marec, Deň sv. Patrika, považuje za jeden z najvýraznejších sviatkov. Írske puby praskajú vo švíkoch a mimo obdobia pandémie koronavírusu ho po celom svete sprevádzali veselé sprievody zeleno odetých ľudí. Ulice sa plnia ľudmi oblečeným v zelenom, v prevlekoch za leprikonov (drobných írskych škriatkov nosiacich šťastie), všade sa objavujú lístky ďateliny a znie tradičná írsko-keltská hudba.
Tento sviatok sa totiž neoslavuje len na území Írska, ale všade, kde žijú írski prisťahovalci, ich potomkovia a spriaznenci írskej kultúry. V New Yorku sa tradícia sprievodov držala až od roku 1762, kedy v tento deň pochodujú stovky tisíc ľudí po Piatej Avenue. Opera v Sydney sa rozsviecuje na zeleno a mestá, ako napríklad Chicago dokonca zafarbujú rieky smaragdovo zelenou farbou.
Sv. Patrik ako najznámejší patrón Írska totiž údajne vyhnal z Írska hadov (symbolizujúcich pohanských bohov) a priniesol do krajiny kresťanstvo. Kedysi výhradne kresťanský sviatok, ktorý mal byť oslavou jeho života sa však postupne stal aj oslavou írskej kultúry a tradícií. Medzi tie patrí aj pravá írska whiskey (áno, na rozdiel od škótskej whisky, írska whiskey sa správne sa píše s “-ey” na konci slova). Až do roku 1600 ju Íri celé storočia destilovali a vychutnávali, vďaka čomu boli v krajine kedysi tisíce destilériek (tie neskôr zanikli kvôli daňovým a právnym reštrikciám a zostala ich len hŕstka).
Írska whiskey sa vyrába z fermentovaného obilného záparu (často zo sladového aj zo zeleného jačmeňa), zrie minimálne 3 roky v drevených sudoch a obsahuje aspoň 40 % alkoholu. Aj keď to nie je povinné, často býva až trikrát destilovaná a aj keď väčšinou ide o miešanú blended whiskey, nájdete medzi nimi aj skvelé single malt vydania.
Deň sv. Patrika je u nás skôr menšou barovou záležitosťou vzdialenou od atmosféry, ktorú majú v iných krajinách. Tento deň však môžete využiť aspoň pre inšpiráciu a ochutnať jeden z najlepších a najuznávanejších írskych výrobkov – pravú írsku whiskey:
The Whistler
Novinka na Svetnapojov.sk už čoskoro v predaji! The Whistler je nová značka írskej whiskey. Vyrába ju rodinný liehovar Boann Distillery založený rodinou Cooneyovcov len v roku 2015, za to však na desaťročiach poznatkov, chuti a veľkej vášni. Napriek mladej histórii už získali viacero ocenení. Vyrábajú skvelú whiskey, ktorá záverečne zrie v sudoch po uznávanom sherry Pedro Ximénez, po Oloroso sherry, v sudoch po marsalskom víne zo Sicílie, ale aj skvelé single malt a single grain whiskey. Zaujímavou je tzv. trilógia whiskey, v ktorej nájdete Double Oaked, Irish Cream a Irish Honey Whiskey ochutenú medom z ich vlastnej rodinnej včelnice.
Gelston’s
"Česť, poctivosť a integrita!" Za krédom značky Gelston's Old Irish Whiskey sa ukrýva trikrát destilovaná prémiová írska whiskey. Značku založil v roku 1830 Samuel Gelston - úspešný obchodník s vínom a whiskey z Belfastu. Neustále sa venoval sladu, zreniu, miešaniu a fľašovaniu whiskey, čo následne spojil s experimentovaním so záverečným zrením vo výnimočných sudoch. Po jeho smrti značku kúpila rodina Neillovcov a úspešne ju rozvíja dodnes. Meno Samuel Gelston však značke ponechala, stala sa totiž synonymom kvality a inovácie. Po vzore svojho pôvodného zakladateľa dodnes experimentujú so zrením v sudoch po sherry, rume aj po víne Pinot. Z jej portfólia tak môžete ochutnať nielen whiskey výnimočnej kvality, ale aj množstvo pôsobivých chutí.
Na Svetnapojov.sk ju nájdete momentálne v podobe Gelstone's Single Pot Still a tiež Single Malt Whiskey. Obe aj v cenovo zvýhodnenom sete.
Peaky Blinder
Sadler's Peaky Blinder v sebe nesie kusisko dávneho rebelstva a výtržníctva. Túto whiskey vyrába rodina Sadlerovcov, ktorá sa liehovarníctvu a výrobe piva venuje už od roku 1861. Po takmer storočí predávania si skúsenosti a znalostí stvorila aj takúto výraznú a neobyčajne hladkú, trikrát destilovanú írsku whiskey vyrábanú len v malých šaržiach. Je to miešaná írska whiskey zobrazujúca na etiketách členov viktoriánskeho gangu, ktorý kedysi terorizoval ulice Birminghamu. Peaky Blinder má na etikete Stephena McHickieho, neslávne odfoteného vo veku 25 rokov, kedy bol prichytený pri vlámaní do obchodu s látkami len 11 blokov od svojho domova.
The Pogues
Ak je Deň sv. Patrika spojený s typicky írskou hudbou, tu našiel spojenie aj s whiskey! The Pogues je oficiálna írska whiskey legendárnej keltskej punkovej kapely The Pogues. Vyrába sa v Skibbereen, v chladnej mezotermálnej klíme západného Corku a iba v malých dávkach. K jej výrobe sa používa len jačmeň a pramenitá voda z ostrovov Emerald. Má príjemné hladkú a odvážnu chuť.
Bonusová info: The Pogues Whiskey údajne obsahuje ten najvyšší podiel jačmeňa zo všetkých miešaných írskych whiskey, umne namiešaného Bary Walshom a Frankom McHardym.
Writers Tears
Ďalšie írske whiskey, ktoré (nielen na Deň Sv. Patrika) stoja za povšimnutie sú Writers Tears a The Irishman. Stojí za nimi destilérka Walsh Whiskey, ktorú v roku 1999 založili manželia Bernard a Rosemary Walshovci.
Writers Tears je oceňovaná whiskey z Írska, ktorá v sebe snúbi inšpiráciu a umenie. Inšpiráciou pre jej vytvorenie bola zlatá éra írskej whiskey, kotlíková metóda destilácie (pot still) a jej dlhé, pretrvávajúce prepojenie s kreatívnymi mysliteľmi a umelcami z 19. a začiatku 20. storočia. Tieto časy boli nielen zlatou érou írskej whiskey, ale aj írskych spisovateľov, básnikov a divadelných dramatikov. Írsko bolo v tých časoch krajinou s najväčšou produkciou whiskey a rodiskom literárnych velikánov, medzi ktorými boli spisovatelia ako George Bernard Shaw, Oscar Wilde, James Joyce, Samuel Beckett a mnohí iní. Bolo to však aj obdobie, kedy sa v Írsku pozdvihla vlna proti modernej destilácii metódou Coffey Stills. S cieľom ochrániť vlastnú tradičnú výrobu sa jeden druh whiskey začal považovať za hodnotnejší – išlo o majstrovskú zmes pot still a jačmennej whiskey, oboch vydestilovaných v medených kotlíkoch a ktorá si v tom období vyslúžila pomenovanie “šampanské medzi whiskey.” Obľúbili si ju aj najlepší írsky spisovatelia. Zrejme nie až tak pre jej inšpirujúce kvality, ako pre pre plné telo, chuťami nabitý profil a krémovú textúru. Bez ohľadu na to, či tomu uveríte, alebo sa len pousmejete, hovorí sa, že túto whiskey mali radi až tak veľmi, že namiesto slaných sĺz ronili whiskey.
Writer's Tears je aj dnes výnimočným počinom. Vo svoje knihe "101 Whiskeys to try before you die" ju odporúča aj autor Ian Buxton. A to je už seriózna referencia, ktorá by stála za skúšku. Rozhodnutie, ktorá jej vezia je najlepšia vám môže uľahčiť aj sada troch miniatúr s tromi rôznymi druhmi tejto whiskey v balení v tvare knihy. Rozhodne odporúčame vyskúšať!
The Irishman
Na záver vám predstavíme aj značku The Irishman. Je to prémiová írska whiskey, ktorá bola podobne ako Writer's Tears inšpirovaná obdobím zlatej éry írskej whiskey. The Irishman je však whiskey, ktorá sa zrodila na základoch starých receptov, ktoré nemali konkurenciu. Má veľké množstvo ocenení a je stabilne obľúbená pre svoju vysokú kvalitu, no zároveň aj príjemnú cenu. Pozor ale, je to whiskey, ktorá nepatrí na táborák! Pre jej výnimočnosť si ju radšej otvorte k dobrými rozhovorom, pri ktorých si vychutnáte každý hlt. Táto whiskey dostupná rozmanitých podobách od single malt pot still, cask strength s obsahom alkoholu o sile sudu až po verzie s finišom v podobe záverečného zrenia v karibských sudoch, či sudoch po marsalskom víne. Je len na vás, ktoré vydanie vás najviac zaujme. Sme si však istí, že whiskey The Irishman obľúbite.